Lehtinen matkaa Hämeenlinnaan

Lehtinen matkaa Hämeenlinnaan
 Kuvaaja: Joona-Pekka Hirvonen

Jokipoikien tehohyökkääjä Oskari Lehtinen vaihtaa maisemaa kahden Joensuussa vietetyn Mestis-kauden jälkeen. 24-vuotias laituri siirtyy Hämeenlinnan Pallokerhon liigaryhmään 1+1-vuotisella sopimuksella, joka sisältää koeajan.

Oskari Lehtinen keräsi runkosarjassa tehopisteet 22+22 ja pudotuspeleissä 5+2. Turun Palloseuran kasvatti oli Jokipoikien paras maalintekijä sekä runkosarjassa että pudotuspeleissä.

Tehojensa ohella Oskari Lehtinen oli Jokipojille erittäin tärkeä pelaaja myös alivoimalla. Kovaa taklaava laituri hoiti pelipaikastaan huolimatta joukkueelle myös paljon aloitusvoittoja.

– Sain viime kaudella luottoa valmentajalta ja pystyin lunastamaan paikkani. Omalta osalta kausi meni hyvin. Nyt tulen tosi hyvin mielin Hämeenlinnaan ja olen valmis etenemään urallani. Hienoa päästä pelaamaan Liigaa HPK:ssa, Lehtinen sanoo HPK:n nettisivuilla.

Jokipojat ei ole julkistanut toistaiseksi vielä yhtään pelaajasopimusta kaudelle 2018–19. Seura on kertonut tiedottavansa joukkueen rakentumisesta perjantaina 4. toukokuuta.

Kommentit   

-8 #1 VasenPakki 27.04.2018 21:53
Kuka kumma linjaa tätä jokipoikien tiedottamista??

Ei mitään järkeä.
+2 #2 Riffixi 27.04.2018 22:21
No jos HPK tiedottaa hankinnastaan,n iin eihän tämän palstan ylläpitäjä voi olla hiljaa.....tiet enkään.
+3 #3 Paitsio 28.04.2018 05:51
Kiitos Lehtiselle kuluneista kausista ja tsemppiä liigajäille!
+3 #4 JTK 28.04.2018 06:21
Tsemppiä Lehtiselle Liigaan. Pari kertaahan kaveri on jo päässyt kokeilemaan Liigaa, mutta paikka ei vielä vakiintunut. Toivotaan, että nyt vakiintuu ja HPK käyttää sitten option seuraavastakin kaudesta. HPK:n sisällä on tällä hetkellä aikamoista "turbulenssiä" ja saa nähdä näkyykö se seuran toimintaan ulospäin?
#5 JTK 28.04.2018 07:02
Palmu ja Vancouver Canucks neuvottelevat NHL-sopimuksest a. Hienoa! :)
#6 Theme_84 28.04.2018 07:31
Parempi että Lehtinen meni Hpk:hon kuin Tutoon. 4.5 päivää odotellessa kun Jokipojat julkistaa runkonsa, toivottavasti joukossa on uusiakin hankintoja.
+1 #7 JTK 28.04.2018 08:34
Lainaus VasenPakki:
Kuka kumma linjaa tätä jokipoikien tiedottamista??

Ei mitään järkeä.

Ei ole vanhan seuran tehtävä julkistaa pelaajien uusia seuroja vaan sen tekevät juuri nämä uudet seurat. Seuroilla on yleensä jo hyvissä ajoin tiedossa kuka menee minnekin. Mielenkiintoist a nähdä pääseekö moni meidän kuluneen kauden pelaajista kokeilemaan rahkeitaan Liigaan?
#8 Teppana85 28.04.2018 08:51
Varmaan muutama muukin pääsee kokeilemaan liigaa, tosiaan mieluummin sinne kuin kilpailijan riveihin.
Saa nähdä millaisia paikkaajia saavat hommattua tilalle, tuskin ensi viikolla vielä tulee mitään kovempia nimiä julki.
-5 #9 Theme_84 28.04.2018 15:18
Kyllä kelpais Joona Karevaara tai Roope Ranta, tai jopa molemmat :)
+1 #10 Cånde 29.04.2018 09:14
Kyllähän mm. Tappara on monena vuotena julkaissut joukkueen rungon kertarysäyksell ä, eli ei tällainen tiedottaminen nyt ihan pelkästään Jokipoikien juttu ole, vaikka huono systeemi onkin.

E: Oliko Hifk:llä myös sama tyyli, en muista..
+2 #11 Peks1 29.04.2018 10:23
Minäkin tykkäisin tipoittain tapahtuvasta julkaisemisesta . Mutta toisaalta nyt Jokipojat voi järjestää tiedotustilaisu uden ja välittää sen verkon kautta. Yksittäin julkaisemalla ei saisi pöhinää aikaan.
+2 #12 JTK 29.04.2018 10:30
Lainaus Cånde:
Kyllähän mm. Tappara on monena vuotena julkaissut joukkueen rungon kertarysäyksellä, eli ei tällainen tiedottaminen nyt ihan pelkästään Jokipoikien juttu ole, vaikka huono systeemi onkin.

E: Oliko Hifk:llä myös sama tyyli, en muista..

Tyylejä on useita. Liigassa sopparit ovat hyvissä ajoin selvillä ja jotkut seuroista julkaisee niitä kerralla isomman nipun ja toiset taas, kuten Jukurit suunnilleen yhden kerrallaan. Kukin toimii tavallaan, mutta toki yksittäisten pelaajienkin asiat vaikuttavat milloin sopparin voi julkaista.
#13 JTK 29.04.2018 13:29
JHT:n Nico Joki ja Jesper Ahlgren siirtyvät sarjaporrasta ylemmäksi eli Mestikseen ja suuntana on Kokkola.
#14 JTK 29.04.2018 17:10
HIFK nappasi ison kalan Jypistä, kun Antti Suomela siirtyy 1+1 mallisella sopparilla Helsinkiin. Suomela teki kuluneella kaudella runkosarjassa 60 pistettä. HIFK julkaisee loput sopparit kaskiviikkona.
-3 #15 Riffixi 29.04.2018 20:16
Kyllä tuo Arppi on pelle. Toivottavasti Jokipoikien taustaorganisaa tio eikä kukaan muukaan ryhdy syyttelemään muita seuroja yhtään mistää,jos tiputaan....tap pio pitää kestää.
-1 #16 JTK 29.04.2018 20:26
Hieno turnaus kaikkiaan U18-maajoukkuee lta, joka kruunautui ansaittuun MM-voittoon! Ei yhtään tappiota koko turnauksessa. Oliko se nyt 11 mitali ja neljäs mestaruus tässä ikäluokassa eikä esim. Ruotsilla ole yhtään mestaruuttu! :)
+1 #17 Riffixi 29.04.2018 20:36
Suomen jääkiekon tila on oikein hyvä jo nuorissa. Polku sieltä aikuisten sarjoihin on myös hoidettu tyylikkäästi.
+1 #18 lerski11 29.04.2018 21:15
Fabien Bourgeois meni Rokiin.

Kirjaudu sisään palveluun kommentoidaksesi. Mikäli sinulla ei ole tunnuksia, rekisteröidy käyttäjäksi. Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida.

 

Heilin tähdet

 • Karjalan Heili antaa jokaisessa kotiottelussa tähdet kolmelle kotijoukkueen parhaalle pelaajalle.

  28.03. Jokipojat–KeuPa HT 2–3

  Joel Olkkonen

  Olkkonen oli selkeästi Jokipoikien rohkein puolustaja kuljettamaan kiekkoa syvään hyökkäysalueelle. Lisäksi puolustuspeli pakkipari Esa Lehikoisen kanssa luisti hyvin. Olkkonen nautti myös valmennuksen luottamusta, sillä hän kellotti peliaikaa kauden viimeisessä kotipelissä peräti 27.19.

  Oskari Lehtinen

  Lehtinen oli Jokipoikien ehkä tärkein kenttäpelaaja, jos mittarina pidetään koko kauden tasaista suorittamista. Laituri viimeisteli KeuPaa vastaan Jokipoikien ensimmäisen maalin hyvin totuttuun tapaan eli kovalla ja tarkalla rannelaukauksella.

   

  Mika Koivisto

  Koivisto oli jälleen kerran suuressa roolissa ärjypaitojen alivoimalla. Lisäksi hyökkääjä jaksoi jälleen kerran karvata, repiä, raastaa, rouhia ja taklata kovaa. Koivisto on varmasti yksi uhrautuvimmista pelaajista, mitä Mehtimäellä on nähty.

  24 tähteä: Oskari Lehtinen
  16 tähteä: Mika Koivisto 
  15 tähteä: Joel Olkkonen 
  13 tähteä: Joonas Larinmaa
  10 tähteä: Tuukka Rajamäki ja Oula Uski
  9 tähteä: Lassi Raitanen 
  8 tähteä: Timo Niemi ja Sebastian Ylönen

  7 tähteä:
  Joonas Harald, Timo Hiltunen, Roni Viirlas, Miro Väänänen
  5 tähteä:
  Eppu Rissanen ja Samu Pitkänen
  4 tähteä: 
  Jonathan Iilahti ja Ville Halonen
  3 tähteä:
  Teemu Holttinen,  Eetu Rissanen, Esa Lehikoinen
  2 tähteä: Akseli Rouhiainen
  1 tähti: Juuso Akkanen, Jani Ollitervo, Niko Ervasti, Teemu Väisänen

Uusimmat blogikirjoitukset

 
 
 

mehtimakelainen.net © 2015 Karelia Viestintä Oy -kaikki oikeudet pidätetään.

Tietosuojaseloste