Sarjakausi alkaa Savonlinnasta

Jokipojat aloittaa tulevan Mestis-kautensa perjantaina 29. syyskuuta vierasottelulla hallitsevaa mestaria Savonlinnan Pallokerhoa vastaan. Kausi alkaa ohjelmaan tulevan Suomen Cupin vuoksi noin kahta viikkoa totuttua myöhemmin, mutta runkosarjassa jokainen joukkue pelaa edelleen 50 ottelua. Ottelutahti onkin ensi talvena siis aiempaa tiukempi.


Mestiksen runkosarjassa pelataan 12 joukkueen nelinkertainen sarja (44 ottelua). Lisäksi ohjelmassa on kaksinkertaiset välisarjat neljän joukkueen lohkoissa. Jokipoikien kanssa samassa välisarjalohkossa ovat SaPKo, Heinolan Peliitat ja Mestikseen konkurssiin menneen Hokin tilalle nostettu Imatran Ketterä.

Jokipoikien ensimmäinen kotiottelu Mestiksen runkosarjassa on lauantaina 30. syyskuuta Rovaniemen Kiekkoa vastaan.

Runkosarja päättyy keskiviikkona 7. maaliskuuta – eli muutamaa päivää aiemmin kuin kaudella 2016–17. Jokipojat kohtaa päätöskierroksella Mehtimäellä KeuPa HT:n.

Mestiksen koko otteluohjelma on nähtävissä täältä.

Pudotuspeleihin pääsee tuttuun tapaan kahdeksan parasta joukkuetta, ja kaikki ottelusarjat pelataan pronssiottelua lukuun ottamatta neljästä voitosta.

Sijoille 9.–10. päätyneiden joukkueiden kausi loppuu runkosarjaan, ja kaksi viimeistä joutuvat karsintaan. Sitä ei pelata keväällä 2018 sarjamuodossa vaan neljästä voitosta ratkeavina ottelupareina: Mestiksen 11:s joukkue kohtaa Suomi-sarjan kakkosen ja Mestis-jumbo Suomi-sarjan voittajan.

Uutena ohjelmaan tulevassa Suomen Cupissa on mukana joukkueita Mestiksestä, Suomi-sarjasta ja 2. divisioonasta. Jokipojat aloittaa Mestis-joukkueena nämä pelit 3. kierrokselta perjantaina 25. elokuuta.

Jokipojat pelaa Suomen Cupissa yhdestä viiteen ottelua menestyksestä riippuen. Suomen Cupin finaali on ohjelmassa perjantaina 22. syyskuuta eli viikkoa ennen Mestis-kauden alkua.

 

Kommentit   

+1 #1 JTK 14.06.2017 08:04
Tuo on hienoa, että kauden päätteeksi kaksi viimeistä joukkuetta pelaa karsinnat. Ne kuuluvat kilpaurheiluun. Ketterä on myös piristavä uusi tuttavuus. Kovastihan nuo ovat tehneet hankintoja Mestispaikan selvittyä ja saa nähdä miten pärjäävät?

Pelejä on edelleen paljon ja Suomi Cup tulee siihen vielä päälle. Pitkä on kausi, mutta ihan mielenkiintoine n tuo Cup on.

Espoo United on maksuvaikeuksis sa. Verottajalle rästejä on yli 10 000 ja maksuhäiriötä on yli 5000 euroa. Lisäksi maksuviiveitä on yli 2500 euroa.

Ottivatkohan liian ison kakun hoitaakseen, kun Espoo Unitedin alla on kiekon lisäksi myös koris ja futis. Tällä kertaa Salonojakaan ei laita omia rahojaan mukaan toimintaan, joten siitäkään ei ole apuja. Voihan se olla, että hänenkin mieli vielä muuttuu ja raottaa vähän kukkaroaan? :)
+3 #2 rizee 14.06.2017 10:15
Lainaus JTK:
Espoo United on maksuvaikeuksissa. Verottajalle rästejä on yli 10 000 ja maksuhäiriötä on yli 5000 euroa. Lisäksi maksuviiveitä on yli 2500 euroa.

Espoon urheilun satutarina senkun vain jatkuu. Ihan käsittämätöntä puuhastelua :D
+3 #3 selästä taklaaja 14.06.2017 12:49
http://www.leijonat.com/2017/06/14/kl-espoo-united-ajautui-jo-nyt-talousvaikeuksiin-liigapaikka-vaakalaudalla/ No noita pieniä laskuja ei aina tule ihan ajallaan maksettua kun pelataan isoa peliä. Eihän mestiksessä ole tulojakaan liikaa, pelkästään maksuja. Liigaan vaan niin sitten rupeaa raha liikkumaan... :D :D :D
+4 #4 JTK 14.06.2017 13:01
Jännä juttu, että Espoo sai Mestislisenssin vaikkei talousasiat ole kunnossa. Toki eihän tämä uutta liitolta ole. On näitä nähty ennenkin muidenkin seurojen kohdalla, että lisenssi tulee vaikkei kaikki ehdot täyttyisikään.
#5 Repe 14.06.2017 14:36
Turha hurskastella näillä kulmilla noilla summilla mitä Espoolla rästissä on. Kolmen konkurssin historia täällä, tai se kolmas taisi juuri ja juuri ilman konkurssia peruutua.
+1 #6 JTK 14.06.2017 18:22
Uusimman tiedon mukaan Espoo Unitedilla olisi maksuja rästissä juniori organisaatiolle en Blues Juniors Ry:lle peräti 90 000 euroa?
#7 möly 14.06.2017 20:19
Lainaus JTK:
Uusimman tiedon mukaan Espoo Unitedilla olisi maksuja rästissä juniori organisaatiolleen Blues Juniors Ry:lle peräti 90 000 euroa?


Joo..Sama tuli äsken ihan radio suomen uutisissa..
+1 #8 JTK 15.06.2017 10:21
Liigaan joukkuemäärä ei kasva ainakaan syksyyn 2018 mennessä. Eli alkuperäinen suunnitelma aukaista Liiga keväällä 2019 voi pitää vielä paikkansa? Saa nähdä sitten toteutuuko?

Ilveksen ilmoittama 12 000 euroa voitollinen tilikausi on vain numeroleikkiä ja todellinen tulos on lähes miljoonan tappiollinen. Aikamoista leikittelyä numeroilla tosiaan? :)
+2 #9 jones 15.06.2017 12:36
Salonojaa huitaistiin kyllä komeasti märällä rätillä naamalle.

Herrahan vaati Espoolle liigapaikkaa 2018-2019 "kun junnut karkaa Mestiksessä muualle".

Ei tullut + nollapöydältä kiva tappiokierre päälle. Voi olla Salonojan hermoilla hiukan hankalaa motivoitua vähintään 2-3 vuotta mestikseen.

Turha tulla Repen aukomaan nokkaansa. Jokipojat vastaavassa nollapöytätilan teessa ensimmäistä kertaa konkkien jälkeen nyt viimeisimmässä startissa ja vain 0 ja + tulosta tauluun. Meillä opittiin kun saatiin rehti mahdollisuus uuteen alkuun, Espoossa vieläkin opetellaan.

Repekin kehuu seuranneensa Jokipoikien taivalta oikein vuosikymmenien takaa. Luulisi sinunkin siten tietävän todellisuuden taloushistorias tamme ja siihen liittyvistä hankaluuksista. Räkytykseen toivoisi myös faktoja taustalle. Se ollaanko oltu koskaan velattomia konkan jälkeen aikaisemmin, minne aikoinaan kassat tyhjeni ja miksi vanhat velat seurasi mukana aina. Tiedäthän syyt?
+2 #10 selästä taklaaja 15.06.2017 14:22
Olen samaa mieltä "JTK:n" kanssa. Noinhan se menee kuten kirjoitit tuon Ilveksen osalta. Ja samoin ainakin osittain "jonesin" kanssa. Kyllähän nyt jokainen tervejärkinen ihminen ymmärtää tämän meiningin: Yhtiö pystyyn ja tulot omalle tilille. Laskut jätetään maksamatta ja sitten tulee konkurssi. Ja usein ne samat yrittäjät jatkavat samaa toimintaa uuden yhtiön nimissä. Suomen laki sallii tämän ja tottahan sitä rahamiehet käyttävät hyväkseen.... En hyväksy tuota, mutta minun mielipiteelläni ei ole näissä asioissa mitään merkitystä.
+4 #11 JTK 15.06.2017 14:38
Ilveksen kohdalla on kyse siitä, että edellinen pääomistaja Manngard antoi omistajavaihdok sen yhteydessä anteeksi yhtiölle aikoinaan antamansa 930 000 euron pääomalainan. Laina oli kirjattu taseeseen ja näin se ei rasittanut vuosien ainkana tilinpäätöksiä.

Nyt, kun laina voitiin purkaa taseesta, niin summa siirtyi tulokseen tuottona. Ei ole tiedossa aikoiko Manngard lainkaan periä velkaansa takaisin. Kyse saattoi olla tukemisesta? Näin ollen kyse on lähinnä kirjanpidollise sta numeroleikistä. Nää jutut löytyy tarkemmin Jatkoajan sivustolta.
+3 #12 Repe 15.06.2017 17:44
Eiköhän ne Ilveksen asiat ole menossa parempaan suuntaan kun "mörkö" vihdoin saatiin pois (Manngard.) Pelillisesti ainakin onnistunut kausi kun Tapparan kanssa tiukka pudotuspelisarj a. Ei se Jokipoikien mennyttä historiaa kiillota talousongelmat, naurettavaa vaan täällä pohtia liikaa muiden seurojen taloustilannett a enemmälti, kun sitä varten on Jatkoaika-sivus to jonne ehkä enemmin siirrynkin syksyn puolella viimeistään. Veikkaan että monen muun seuran sivustolla kiekosta siellä ymmärretään paljon enemmän, mitä tämmösessä "puuhastelusarj an" saitissa missä Jokipojat on "mahtava" muutaman voiton jälkeen ja toisinpäin valmentajaa ollaan vaihtamassa muutaman tappion jälkeen. Pitäköön Jtk tasoa yllä keskusteluissa, kun ainakin vielä jaksaa roikkua täällä.
+5 #13 halttunen 15.06.2017 21:32
Nyt ole Repe asian ytimessä, jatkoaika on just oikea paikka sulle, tää onkin kiekkokevään paras siirto uutinen
+2 #14 Repe 15.06.2017 22:06
Lainaus halttunen:
Nyt ole Repe asian ytimessä, jatkoaika on just oikea paikka sulle, tää onkin kiekkokevään paras siirto uutinen


Aivan varmasti on koko Jokipoikien ensi kauden paras uutinen, täällä kun yleensä juntti-karjalai styyliin keskitytään vaan kirjoittajaan muttei asioihin;) ja Jokipojat ei pääse ensi kaudella pudotuspeleihin .
+3 #15 Teppana85 15.06.2017 23:00
Et sinä Repe mihinkään täältä katoa, sanot vaan ;)
+3 #16 JTK 16.06.2017 09:42
Joo Repe kyllä täällä roikutaan ja kirjoitellaan, mutta kuten aiemmin jo kerroin, niin kuvioiden muututtua en enää kommentoi ihan kaikkia aiheita ja keskusteluja kuten aikaisemmin. Mutta kiekossahan näitä aiheita ja juttuja onneksi riittää! :)
+1 #17 JTK 16.06.2017 13:50
K-Vantaa julkaisi nipun uusia soppareita ja ilmoittivat samalla, että Ratilainen on seuran käytettävissä ensi kaudella. Toki tämä mahdollisuus olikin jo tiedossa Juhon Jokeri KHL-sopparin myötä.
+1 #18 lerski11 19.06.2017 18:06
Vanha Jokipoika Joona Karevaara jatkaa myös ensi kaudella saksan toiseksikorkeim malla sarjatasolla.
+3 #19 lerski11 19.06.2017 21:42
Jere Niemelä meni Pyryyn.
+2 #20 JTK 19.06.2017 23:08
NHL Draft lähestyy. Kanadalainen TSN julkaisi tänään viimeisen veikkauksensa juhannuksena pidettävästä tilaisuudesta. Sen mukaan Suomalaisia varattaisiin peräti viisi eka kierroksella ja Miro Heiskanen jopa numerolla 3!!!

Vaakanainen varattaisiin eka kierroksella numerolla 22 ja Räsänen kierroksella kolme numerolla 68! Lista yltää numeroon 93 asti ja siinä ei Palmun nimeä näy, mutta joillain listoilla hänen nimi löytyy myöhemmiltä kierroksilta.

Saa nähdä miten varaukset menee, mutta onpahan ainakin juhannuksena seurattavaa!

Kirjaudu sisään palveluun kommentoidaksesi. Mikäli sinulla ei ole tunnuksia, rekisteröidy käyttäjäksi. Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida.

 

Heilin tähdet

 • Karjalan Heili antaa jokaisessa kotiottelussa tähdet kolmelle kotijoukkueen parhaalle pelaajalle.

  28.03. Jokipojat–KeuPa HT 2–3

  Joel Olkkonen

  Olkkonen oli selkeästi Jokipoikien rohkein puolustaja kuljettamaan kiekkoa syvään hyökkäysalueelle. Lisäksi puolustuspeli pakkipari Esa Lehikoisen kanssa luisti hyvin. Olkkonen nautti myös valmennuksen luottamusta, sillä hän kellotti peliaikaa kauden viimeisessä kotipelissä peräti 27.19.

  Oskari Lehtinen

  Lehtinen oli Jokipoikien ehkä tärkein kenttäpelaaja, jos mittarina pidetään koko kauden tasaista suorittamista. Laituri viimeisteli KeuPaa vastaan Jokipoikien ensimmäisen maalin hyvin totuttuun tapaan eli kovalla ja tarkalla rannelaukauksella.

   

  Mika Koivisto

  Koivisto oli jälleen kerran suuressa roolissa ärjypaitojen alivoimalla. Lisäksi hyökkääjä jaksoi jälleen kerran karvata, repiä, raastaa, rouhia ja taklata kovaa. Koivisto on varmasti yksi uhrautuvimmista pelaajista, mitä Mehtimäellä on nähty.

  24 tähteä: Oskari Lehtinen
  16 tähteä: Mika Koivisto 
  15 tähteä: Joel Olkkonen 
  13 tähteä: Joonas Larinmaa
  10 tähteä: Tuukka Rajamäki ja Oula Uski
  9 tähteä: Lassi Raitanen 
  8 tähteä: Timo Niemi ja Sebastian Ylönen

  7 tähteä:
  Joonas Harald, Timo Hiltunen, Roni Viirlas, Miro Väänänen
  5 tähteä:
  Eppu Rissanen ja Samu Pitkänen
  4 tähteä: 
  Jonathan Iilahti ja Ville Halonen
  3 tähteä:
  Teemu Holttinen,  Eetu Rissanen, Esa Lehikoinen
  2 tähteä: Akseli Rouhiainen
  1 tähti: Juuso Akkanen, Jani Ollitervo, Niko Ervasti, Teemu Väisänen

Uusimmat blogikirjoitukset

 
 
 

mehtimakelainen.net © 2015 Karelia Viestintä Oy -kaikki oikeudet pidätetään.

Tietosuojaseloste