Jokipojat vei maali-iloittelun

KeuPa HT–Jokipojat 4–7 (1–2, 2–3, 1–2)

Jokipojat päätti viikon urakkaansa lauantai-iltana vierasvoittoon Keuruulla. Ottelusta KeuPa HT:ta vastaan muodostui lopulta todellinen maalijuhla, jossa tehopisteille pääsi peräti 12 eri joensuulaispelaajaa. Alkutahdit vierasvoitolle löi puolustaja Matti Koistinen (2+1), joka iski ensimmäisen kymmenminuuttisen aikana kahdesti. Sen jälkeen Jokipojista onnistuivat maalinteossa vielä Heikki Puustinen, Joel Olkkonen, Oula Uski (1+2), Ville Silvast ja Jesse Paukku (1+2). Seitsemästä osumasta kolme syntyi ylivoimalla. Jokipoikien maalilla Samuel Jukuri torjui 23 kertaa. Hyökkääjä Ossi Pellinen loukkaantui vakavasti päätöserässä saatuaan jalkaansa viillon vastustajan luistimesta.

 

Otteluraportti

Jokipoikien lokakuu Mestiksessä alkoi pelillisesti positiivissa merkeissä, kun joensuulaiset hakivat tärkeät
vieraspisteet Keuruulta lukemin 7–4.

Ottelussa nähtiin myös itse jääkiekkoa merkittävämpää dramatiikkaa, kun Jokipoikien kokenut varakapteeni
Ossi Pellinen loukkaantui vaarallisen näköisesti.

Kolmas erä oli kääntymässä jo loppusuoralle, kun Pellinen kamppaili kiekosta kotijoukkueen maalin takana KeuPa-puolustaja Konsta Mesikämmenen kanssa. Mesikämmen horjahti kaksinkamppailun voimasta, ja hänen luistimensa viilsi Pellistä pohkeen seudulta.

Pellinen tuupertui punaiseksi värjäytyneen jään pintaan, ja ensiapuhenkilöstö riensi kentälle välittömästi. 33-vuotias keskushyökkääjä kuljetettiin nopeasti pukukopin suojiin ja sen jälkeen kohti Jyväskylää ja Keski-Suomen keskussairaalaa.

Heti ottelun jälkeen Pellisen tilanteesta ei tiedetty vielä juuri mitään.

- Pohkeen seutuville näytti osuvan. Meillä ei ole mitään muuta tietoa, kuin että Jyväskylään miestä viedään. Kyllä tällaiset vakavat onnettomuudet aina voittoa varjostavat, Jokipoikien päävalmentaja Ari Aaltonen kommentoi.

Pellisen loukkaantuminen aiheutti otteluun myös käytännössä kolmannen erätauon, kun jäätä puhdistettiin pitkä tovi.

- Eivät nämä tilanteet koskaan helppoja ole. Ajatukset on vain suunnattava tulevaan ja jokaisen täytyy keskittyä omaan tehtäväänsä. Tiedettiin, että Ossi on ammattilaisten käsissä ja että me emme voi tilanteeseen vaikuttaa. Hienosti joukkue hoiti homman loppuun, Aaltonen kiitteli.

Teksti: Henri Nyholm

 

Maalit ja syöttäjät

07.44 Matti Koistinen (Oula Uski, Jesse Paukku) 0–1
09.52 Koistinen (Oskari Lehtinen) 0–2 yv.
14.18 Thomas Anders (Lasse Salonkari, Svante Myllylahti) 1–2
26.02 Heikki Puustinen (Lauri Huhdanpää, Joni Muranen) 1–3 yv.
26.58 Jere Friberg (Marec Hudec, Joose Antonen) 2–3
30.47 Emppu Pulliainen (Samuel Salonen, Anders) 3–3 yv.
31.42 Joel Olkkonen (Uski, Ossi Pellinen) 3–4 yv.
38.52 Uski (Juuso Akkanen, Paukku) 3–5
47.12 Simo-Pekka Riikola (Sameli Ventelä, Pulliainen) 4–5 yv.
51.56 Ville Silvast (Matti Koistinen, Joonas Larinmaa) 4–6
57.10 Paukku 4–7 tm.

Maalivahtien torjunnat

Petri Pitkänen, KeuPa HT 7+13+5=25 (poissa 56.55–57.10)
Samuel Jukuri, Jokipojat 5+10+8=23

Rangaistukset

KeuPa HT 7x2 min = 14 min
Jokipojat 6x2 min = 12 min

Yleisöä: 441

 

Jokipoikien kokoonpano

16 Jesse Paukku – 27 Ossi Pellinen  12 Oula Uski 
14 Heikki Puustinen  – 11 Ville Halonen – 50 Teemu Holttinen
92 Lauri Huhdanpää – 88 Oskari Lehtinen –  91 Joonas Larinmaa
90 Ville Silvast – 61 Lauri Hukkanen – 17 Teemu Nissinen
28 Roope Hämäläinen

20 Santeri Arousva – 3 Antti Helanto
4 Juuso Akkanen – 6 Joni Muranen
47 Matti Koistinen – 2 Joel Olkkonen

31 Samuel Jukuri
(35 Juho Ratilainen)

 

 

Ennakkopätkä

Jokipojille tarjoutuu nopea mahdollisuus palata takaisin voittojen tielle joukkueen matkustaessa lauantaina Keuruulle kohtaamaan KeuPa HT:n. Jokipojat ja KeuPa kohtasivat viime kaudella yhteensä viisi kertaa, ja joka kerralla voittajana kaukalosta poistui kotijoukkue, viimeksi Mestiksen pronssiottelussa. Rauman Lukon farmijoukkueena tunnettu KeuPa on tällä hetkellä Mestiksen runkosarjassa sijalla yhdeksän. KeuPan paras pistemies onkin Lukon sopimuspelaajiin lukeutuva Roni Sevänen, joka on viiteen peliin nakuttanut puolustajalle kovat tehot 4+4. Jokipoikien maalilla aloittaa kolme edellistä ottelua huilannut Samuel Jukuri. Ottelu Keuruun jäähallissa alkaa kello 17.

 

Aiemmat kohtaamiset

KeuPa HT–Jokipojat

2016: 3–1
2016: 4–2

Saldo: 2–0–0 (maalit 7–3)

Jokipojat–KeuPa HT

2016: 4–3 (playoffs)
2015: 2–1
2015: 1–0

Saldo: 3–0–0 (maalit 7–4)

Kommentit   

+4 #1 JTK 01.10.2016 08:08
Eikun uutta matoa koukkuun ja pisteet Keuruulta matkaan. Siellähän pitäs tulla tuttu mies vastaan, kun Janne Väyrynen hakee peliaikaa Keupasta koska ei mahdu Lukon rosteriin. Taitaa kuitenkin olla toipilaana, kun on vain yhden pelin pelannut tällä kaudella?

A-nuoret saa tänään vieraaksi Vierumäen porukan ja huomenna vastaan luistelee KJT-Haukat. Ottelut pelataan harkkahallissa koska kilpahalissa on jotain muuta toimintaa tällä kertaa. On varmasti vauhtia ja tilanteita tiedossa, kun äijät vetää pienessä kaukalossa. Peli muuttuu ihan erinäköiseksi.
#2 Riffixi 01.10.2016 15:43
Missä on Nico Friman??
-1 #3 JTK 01.10.2016 16:54
A-nuoret hävisivät Vierumäelle 1-2. Meillä oli hyvä rosteri, kun sairastuvalta osa äijistä palasi rosteriin ja eilen edarin mukana olleet Lahtinen ja Räsänen olivat myös vahvuudessa. Se ei kuitenkaan auttanut tällä kertaa.

Selvästi näki, että pieni kaukalo oli meidän äijille vieras ja siinä oli outoa pelata, kun äijät ovat tottuneet kilpahallin lentokenttään. Peli oli kaikiaan sekavaa puolin ja toisin sekä kauheaa mailasotaa. Ei nähty pelillisiä hienouksia vaan sählyä. Kyllä A-ikäisten oikea paikka pelata lätkää on kilpahalli. Vauhti on kova ja törmäyksiä tulee tämän tästä, kun ei ole tilaa. Mutta oli niin tai näin niin vierasjoukkue oli maalin parempi.
#4 Repe 01.10.2016 17:51
1-2 tilanne edustuksella. Pitäisi A-junnuikäisten osata pelata hallissa kuin hallissa, sählyä se on ainakin kyseinen sarjataso Suomessa.
+5 #5 JTK 01.10.2016 18:18
Niin toki ei hallilla väliä, mutta kaukalon koolla on. Kaukalo missä joukkue harjoittelee ja pelaa niin sillä on väliä. Kilpahallissa meillä on iso kaukalo ja se on meille etu monesti olipa kyseessä sitten mikä kilpaikäluokka tahansa aina edustukseen asti. Pieni kaukalo on taas usein meille haaste vastaavissa ikäluokissa. Mutta käänteisesti meidän iso kaukalo hankaloittaa monen vastustajan pelaamista. Toki hyvähän se olisi osata pelata hyvin kaukalossa kuin kaukalossa.

Katsoin äsken eka erän Keupa-Jokipojat peliä fanseatilta ja harmittaa, kun kuvaaja ei osaa zoomata. Keskialue näkyy hyvin, mutta päätyihin ei. Se on hyvä, että Jokipojat johtaa peliä, mutta totuudeen nimissä on sanottava ettei pelin taso kyllä häikäissyt.

Siirryinkin katsomaan Jukureiden peliä eka kertaa tällä kaudella ja täytyy hattua nostaa mihinkä lentoon Jukureiden pelaajat on saatu. Ilves toki johtaa, mutta eipä yllätä enää Jukureiden menestys, jos tuolleen pelaavat ja tupa on täysi!!
+5 #6 JTK 01.10.2016 18:29
B-nuoret voitti Hermeksen vieraissa 0-10! Inkinen teki tehot 6+1 ja Anttonen 0+6!
+5 #7 rokkipoika 01.10.2016 18:41
Keuruulla näyttäs olevan maalintekotalko ot, jossa Jokipojat olleet ahkerampia. Kahden erän jälkeen 3-5
-1 #8 rokkipoika 01.10.2016 19:15
.
#9 Peks1 01.10.2016 19:24
Ei kai nilkka, se on luistimen sisällä suojassa. Oisko pohjelihas? Mutta pahalta näytti, ettei vaan tulis pitkä huili. Onneksi ensiapu näytti olevan ammattimaista, heti tuli monta ukkoo auttamaan.
#10 sambialainen heimolaulaja 01.10.2016 20:14
No voi perseensilmä, että pitää käydä vittumainen flaksi... Toivottavasti olisi pelkkä viiltohaava niin selviäisi Ossi tikeillä ja muutaman viikon huililla, eikä esim. akillesjännevam ma ja useamman kuukauden saikku.
+5 #11 JTK 01.10.2016 20:42
Hieno vierasvoitto selvin lukemin. Harmi tuo Pellisen loukkaantuminen . Itse en tilannetta nähnyt miten ja mihin sattui?

Vaikka luistimet ovat suojatumpia kuin aikoinaan niin silti terä osaa leikata pintamateriaali n ja tehdä pahaa jälkeä jalkaan, kuten esim. Esa Pirnekselle teki. Ei maalata kuitenkaan piruja seinille ja toivotaan ettei käynyt pahemmin. Tsemppiä Ossi!!
+4 #12 Eastside22 01.10.2016 21:28
Muu on nyt toissijaista , tsemppiä Ossi.
+1 #13 Repe 01.10.2016 22:09
Synkkä loukkaantuminen Koplallakin, maalivahti sairaalaan.
+4 #14 Teppana85 02.10.2016 12:20
Koskahan tihkuu tietoa Pellisen tilanteesta? Ei voi muuta ku toivoa parasta.
+6 #15 JTK 02.10.2016 18:26
A-nuoret palasi voittojen tielle tänään kukistamalla KJT-Haukat 5-3. Vastustajalla oli hiukan vaikeaa sulatella tappiota ja pelin lopussa heille tuomittiin kolme kymppiä käytöksestä ja yksi pelirangaistus. A-nuoret treenasivat menneen viikon harkkahalissa, kun oli tiedossa, että pelit pelataan pienessä kaukalossa. Eilen vielä silti tökki, mutta nyt ajoitukset ja etäisyydet olivat jo kohdillaan.

B-nuoret voitti tänään Vaasassa Sport Akatemian 5-6. Kiekkokoplakin otti kauden avausvoiton kaatamalla KHT:n vieraissa 4-6!
#16 01miki10 02.10.2016 19:23
A-nuorten 4.9. pelaama ottelu Ketterä-Jokipoj at on muutettu Jokipoikien 5-0-voitoksi, koska Ketterällä oli liikaa yli-ikäisiä pelaajia. http://www.finhockey.fi/@Bin/20273898/Vastalausep%C3%A4%C3%A4t%C3%B6s+Ketter%C3%A4+-+Jokipojat,+Nuorten+Mestis.pdf
#17 JTK 02.10.2016 21:08
Säännöt ovat sääntöjä ja piste. Vastalause kannatti tehdä. Itse unohdin jo koko jutun.
#18 Eastside22 02.10.2016 21:32
Ossin tilanteesta enemmän tietoa viikon puolivälissä , selviöhän on että vamma ei oo ihan pieni .
-3 #19 jokipofani 02.10.2016 21:48
Lainaus Eastside22:
Ossin tilanteesta enemmän tietoa viikon puolivälissä , selviöhän on että vamma ei oo ihan pieni .

Mitä sie höyryät?
+3 #20 Eastside22 02.10.2016 22:21
En oo jokipoikien virallinen tiedottaja ja ossi ilmottelee asiasta toivuttuaan . Lukuisten kyselyjen vuoksi luin asioita rivien välistä .
+1 #21 aku 02.10.2016 22:46
Seuran omilla sivuilla uutinen, että Ossin kausi on ohi. Harmittava juttu seuran ja ennen kaikkea Ossin kannalta...

Kirjaudu sisään palveluun kommentoidaksesi. Mikäli sinulla ei ole tunnuksia, rekisteröidy käyttäjäksi. Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida.

 

Kirjaudu

Kirjaudu sisään kommentoidaksesi artikkeleitaHeilin tähdet

 • Karjalan Heili antaa jokaisessa kotiottelussa tähdet kolmelle kotijoukkueen parhaalle pelaajalle.

  28.03. Jokipojat–KeuPa HT 2–3

  Joel Olkkonen

  Olkkonen oli selkeästi Jokipoikien rohkein puolustaja kuljettamaan kiekkoa syvään hyökkäysalueelle. Lisäksi puolustuspeli pakkipari Esa Lehikoisen kanssa luisti hyvin. Olkkonen nautti myös valmennuksen luottamusta, sillä hän kellotti peliaikaa kauden viimeisessä kotipelissä peräti 27.19.

  Oskari Lehtinen

  Lehtinen oli Jokipoikien ehkä tärkein kenttäpelaaja, jos mittarina pidetään koko kauden tasaista suorittamista. Laituri viimeisteli KeuPaa vastaan Jokipoikien ensimmäisen maalin hyvin totuttuun tapaan eli kovalla ja tarkalla rannelaukauksella.

   

  Mika Koivisto

  Koivisto oli jälleen kerran suuressa roolissa ärjypaitojen alivoimalla. Lisäksi hyökkääjä jaksoi jälleen kerran karvata, repiä, raastaa, rouhia ja taklata kovaa. Koivisto on varmasti yksi uhrautuvimmista pelaajista, mitä Mehtimäellä on nähty.

  24 tähteä: Oskari Lehtinen
  16 tähteä: Mika Koivisto 
  15 tähteä: Joel Olkkonen 
  13 tähteä: Joonas Larinmaa
  10 tähteä: Tuukka Rajamäki ja Oula Uski
  9 tähteä: Lassi Raitanen 
  8 tähteä: Timo Niemi ja Sebastian Ylönen

  7 tähteä:
  Joonas Harald, Timo Hiltunen, Roni Viirlas, Miro Väänänen
  5 tähteä:
  Eppu Rissanen ja Samu Pitkänen
  4 tähteä: 
  Jonathan Iilahti ja Ville Halonen
  3 tähteä:
  Teemu Holttinen,  Eetu Rissanen, Esa Lehikoinen
  2 tähteä: Akseli Rouhiainen
  1 tähti: Juuso Akkanen, Jani Ollitervo, Niko Ervasti, Teemu Väisänen

Uusimmat blogikirjoitukset

 
 
 

mehtimakelainen.net © 2015 Karelia Viestintä Oy -kaikki oikeudet pidätetään.